Faktoring – na czym polega?

Czym jest pełna księgowość?
17 listopada 2019
Zadania biura rachunkowego
17 listopada 2019

Faktoring – na czym polega?

Faktoring to ciągle rozwijająca się usługa finansowa skierowana przede wszystkim do firm, które mają kontrahentów nieterminowo opłacających faktury. Ta usługa pomaga uzyskać płynność finansową firmie, kiedy ta nie może albo nie chce brać kredytu.

Definicja faktoringu


Państwa firma, która jest dostawcą towarów lub usług jest nazywana faktorantem. Odbiorcy tej firmy, którzy są zarazem jej dłużnikami i firma udzielająca finansowania jest nazywana faktorem. Usługa faktoringu polega na wykupywaniu przez faktora należności (faktur) o odroczonym terminie płatności, wystawionych przez faktoranta dla jego klientów.

Faktor wypłaca faktorantowi zaliczkę w wysokości od 80 do 100% wartości faktury zaraz po jej wystawieniu. Wysokość tej zaliczki jest zależna od warunków umowy faktoringowej. Należy odjąć od tego prowizję faktora. Reszta należności (pomniejszona o opłatę na rzecz faktora) jest przekazywana faktorantowi po otrzymaniu przez faktora zapłaty od dłużnika (odbiorcy). To właśnie na faktorze spoczywa obowiązek sprawdzania rozliczeń z odbiorcami i prowadzenie ich kont księgowych. Faktor musi więc czekać na zapłatę od odbiorcy, a nie dostawca (faktorant).


Zyski dla firmy korzystającej z usługi faktoringu:


  • Poprawienie płynności finansowej przez przyspieszenie spływania należności od odbiorców.
  • Stały dopływ kapitału obrotowego.
  • Szybki dostęp do środków finansowych.
  • Dostępność dla mniejszych firm, które nie mają zdolności kredytowej.
  • Możliwość wydłużenia terminu płatności za sprzedaż usług i towarów.

Rodzaje faktoringu:


  • Faktoring niewłaściwy – to taki rodzaj faktoringu, kiedy faktor wykupuje należności, ale nie przejmuje ryzyka niewypłacalności odbiorców swojego klienta. W tej formie faktoringu to klient jest odpowiedzialny za wypłacalność swoich kontrahentów. Jeżeli nie dojdzie do spłaty należności, klient jest zobowiązany do zwrotu faktorowi kwoty zaliczki wypłaconej wcześniej z racji wykupu należności.
  • Faktoring właściwy – w tej formie faktoringu faktor przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahentów swojego klienta. Podpisując taką umowę, klient pozbywa się ryzyka braku zapłaty przez odbiorców za wykonaną usługę bądź dostarczony towar.
Call Now Button